Forrás: Agrofórum Online || Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos | 2024.07.24
A selyemakác egy nagyon különleges megjelenéssel rendelkező díszfa, melyet rózsaszín virágai és különleges levelei miatt méltán kedvelnek. Őshazájának Ázsia keleti és déli részei tekinthetők, viszont szépsége miatt szinte már az egész világon elterjedt.
Koronája ernyős habitusú, fája 6-10 méteres magasságra képes megnőni, kertünknek jó árnyékot képes nyújtani. Levelei kétszeresen szárnyasan összetettek, fényes zöldek, ősszel sárgára színeződnek. Leveleinek különleges tulajdonsága, hogy éjszakára összezáródnak, majd hajnalban pedig újra kinyílnak. Virágai a hajtások végén nyílnak, rózsaszín színűek, pamacsszerű kinézetűek. A virágok több hullámban júniustól egészen őszig nyílnak, látványuk mellett pedig kellemes, enyhe illatukkal is megajándékoznak minket. Babhüvelyhez hasonló termései ősztől díszítenek, akár 15-20 cm hosszúságúak is lehetnek.
A selyemakác kedveli a napos és száraz helyet és a tápanyagokban gazdag talajt. Fagyzugos területre való ültetése nem ajánlható, védett helyre való telepítésével lehetünk csak biztosak abban, hogy a tél viszontagságai nem okoznak benne károkat. Fiatal egyedei akár még edényben is nevelhetők, benti, hűvösebb körülmények között átteleltethetők. A kiültetett fiatal fákat ajánlatos gyakori öntözésben részesíteni, a téli időszakra tövi részét takarni. A fák virágzására általában a 4. évtől lehet számítani, majd gyors növekedésüknek köszönhetően pár éven belül végleges magasságukat is elérik. A selyemakác a metszést is jól tűri, így igény esetén metszésben is lehet részesíteni, túl hosszúra növő, akadályozó fás részeit lemetszeni, de külső beavatkozás nélkül is szép koronát tud nevelni.
Ápolása során érdemes nagy hangsúlyt fektetni növényvédelmére, hiszen a selyemakác levélbolha jelenléte sok bosszúságot tud okozni a fának és tulajdonosának egyaránt. A levélbolha tömeges szívogatásával, levélsárgulást, akár nagyobb mértékű levélhullást is okozhat. Emellett mézharmatot is ürítenek, mely akár nagyobb mennyiségben is képes a fáról csöpögni, a fa alatti kertrészt, pl. kerti bútorokat, járdákat szennyezni. Ajánlatos már a kártétel megelőzésére törekedni, a fákat olajtartalmú lemosó kezelésben részesíteni ősszel és tavasszal egyaránt. A lombozat megjelenésekor a kártevők már jelen lehetnek a fákon, így ahol a kártevő rendszeres gondot jelent, ajánlatos a kémiai kezelést megkezdeni pl. Mospilan, NeemAzal készítményekkel.
Kiemelt kép: vdberk.hu