Forrás: Agrofórum Online || Énekes Kriszti || 2024. május 17.
Eper, vagy szamóca? Az örök kérdésnek jártunk utána. Mert nem mindegy, melyikről beszélünk.
Végre itt a szamóca ültetés szezonja. Vagy az eperé? Imádjuk ezt a csodásan finom gyümölcsöt, és még a nevét sem tudjuk. Ugyanis amit eperként árusítanak manapság az utak mellett, a boltokban és a piacon, az még véletlenül sem eper, hanem szamóca.
De a köznyelveben már annyira összeforrt, hogy a legtöbben epernek nevezik a szamócát. Nagyon sok kiskertben ott van, hiszen az egyik leggyorsabban termő gyümölcsünk. A fagyiárusok pedig ki sem nyithatnának “eperfagyi” nélkül, ami persze valójában szamóca fagyi. De hát nézzük el ezt nekik, és dúdoljuk fagyizás közben nyugodtan az “eperfagyi, eperfagyi, hű, de finom” sorait, és ebben az esetben semmiképp se ragaszkodjunk a tényekhez, és ne javítsuk ki a szerzőt, nem fog olyan jól hangozni. Ami viszont egészen biztos, sem az eperrel, sem a szamócával nem járunk rosszul. Adjunk hát mindkettőnek helyet a kertünkben.
Eper, vagy szamóca? Ez itt a kérdés!
A köznyelv tévesen epernek hívja a szamócát, pedig két teljesen más gyümölcsről van szó. Az eper fán nő, mégpedig az eperfán (Morus alba), és vagy fehér, vagy fekete színű, azonban nem piros. Egykor ez a növény volt a selyemhernyók fő tápláléka.
A vad szamócafajok közül hazánkban a legelterjedtebb az erdei szamóca, melyet már évezredek óta gyűjtöttek az emberek, míg később a termesztésébe is belefogtak. Azonban ezek a szamócák jóval kisebbek voltak, mint a mostani társaik (Fragaria x ananassa), melyeket nemesítések sorának köszönhetünk és gyakran földiepernek is nevezünk.